Feit Electric BPQ50/CL/MC/RP Halogen Bulb, 50 W, E11 Lamp Base, T4 Lamp, 600 Lumens, 3000 K Color Temp
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Feit Electric 50 W T4 warm white halogen light bulbs are a reliable replacement for specialty E11 base T4 bulbs. Our BPQ50/CL/MC/RP bulbs produce a 3000 K warm white glow while using 50 W, ideal for accent lighting, display lighting, chandeliers and decorative fixtures. The 600 Lumens bulbs are fully dimmable and last up to 2000 hr. Their estimated annual energy cost is only dollar 6.02/year (based on 3 hr per day of use).
Specs
Id 276967
SKU 3991650
PartNo BPQ50/CL/MC/RP
Type Replacement
Wattage Rating 50 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E11
Lamp Shape T4
Lamp Finish Clear
Lumens 600 Lumens
Lumens Efficiency 12 Lumens/W
Dimmable Dimmable
Color Temperature 3000 K
Color Rendering Index (CRI) 99
Average Life 2000 Hr
Beam Angle 270 Deg
Dimensions 2 In L X 0.7 In W
Suitable For General-Purpose Lighting
Additional Information 1.8 Years Lamp Life
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BPQ100T3/CL/S/CAN Halogen Bulb, 100 W, R7s Lamp Base, T3 Lamp, 1200 Lumens, 3000 K Color Temp (Pack of 6)
Feit Electric BPQ100T3/CL/S/CAN Halogen Bulb, 100 W, R7s Lamp Base, T3 Lamp, 1200 Lumens, 3000 K Color Temp (Pack of 6)
Dimensions: 3 In L X 0.5 In W
Wattage Rating
100 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
R7s
Lamp Shape
T3
Lamp Finish
Clear
Lumens
1200 Lumens
Lumens Efficiency
12 Lumens/W
Dimmable
Dimmable
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
99
Average Life
2000 Hr
Dimensions
3 In L X 0.5 In W
Suitable For
Accent Or Picture Lighting, Task Lighting
Additional Information
1.8 Years Lamp Life
Feit ElectricFeit Electric 11S14/4-130 Incandescent Bulb, 11 W, S14 Lamp, E26 Medium Lamp Base, 40 Lumens, 2700 K Color Temp (Pack of 6)
Feit Electric 11S14/4-130 Incandescent Bulb, 11 W, S14 Lamp, E26 Medium Lamp Base, 40 Lumens, 2700 K Color Temp (Pack of 6)
Dimensions: 3.2 In L X 1.8 In W
Type
Replacement
Wattage Rating
11 W
Voltage Rating
130 V
Lamp Shape
S14
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Clear
Lumens
40 Lumens
Lumens Efficiency
3.64 Lumens/W
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
99
Average Life
3000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
3.2 In L X 1.8 In W
Suitable For
String Lights
Includes
(4) Incandescent Bulbs
Feit ElectricFeit Electric BP25G9/850/LED LED Bulb, Specialty, T4 Lamp, 25 W Equivalent, G9 Lamp Base, Dimmable, Daylight (Pack of 6)
Feit Electric BP25G9/850/LED LED Bulb, Specialty, T4 Lamp, 25 W Equivalent, G9 Lamp Base, Dimmable, Daylight (Pack of 6)
Dimensions: 1.9 In L X 0.6 In W
Type
Specialty
2.3 W
120 V
G9
T4
225 Lumens
Light Color
Daylight
80
Beam Angle
270 Deg
1.9 In L X 0.6 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
25 W