Feit Electric BPPLD26E/41 Compact Fluorescent Bulb, 26 W, PL Lamp, G24Q-3 Lamp Base, 1600 Lumens, 4100 K Color Temp
Feit Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    Feit Electric Compact Fluorescent Bulb, Wattage Rating: 26 W, 120 V, Lamp Base: G24Q-3, Lamp Shape: PL, Lumens: 1600, Light Color: Cool White, Color Temperature: 4100 K, Average Life: 10,000 hr, Dimensions: 6-3/4 in H, Suitable for: Recessed Fixture and General Purpose
    Specs
    Id 173925
    SKU 7013337
    PartNo BPPLD26E/41
    UPC 017801819786
    Country of OriginMade in USA USA
    Wattage Rating 26 W
    Voltage Rating 120 V
    Lamp Base G24Q-3
    Lamp Shape PL
    Lumens 1600
    Light Color Cool White
    Color Temperature 4100 K
    Average Life 10,000 Hr
    Dimensions 6-3/4 In H
    Suitable For Recessed Fixture And General Purpose
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Feit ElectricFeit Electric BPESL23TM/GU24 Compact Fluorescent Bulb, 23 W, Twist Lamp, GU24 Lamp Base, 1600 Lumens, 2700 K Color Temp
    Feit Electric BPESL23TM/GU24 Compact Fluorescent Bulb, 23 W, Twist Lamp, GU24 Lamp Base, 1600 Lumens, 2700 K Color Temp
    Dimensions: 4.3 In L X 2.3 In W
    Wattage Rating
    23 W
    Voltage Rating
    120 V
    Ballast Type
    Electronic
    Lamp Base
    GU24
    Lamp Shape
    Twist
    Lamp Material
    Glass
    Lamp Finish
    Clear
    Lumens
    1600 Lumens
    Dimmable
    Non-Dimmable
    Light Color
    Soft White
    Color Temperature
    2700 K
    Color Rendering Index (CRI)
    80
    Average Life
    10,000 Hr
    Dimensions
    4.3 In L X 2.3 In W
    Incandescent Equivalent
    100 W