Air King LEDAK100 Exhaust Fan with Light, 0.6 A, 115/120 V, 100 cfm Air, 2 sones, LED Lamp, 4 in Duct, White White
Air King Ventilation Products
    Loading Purchase Count
    Details
    Polymeric grill secured in place with torsion springs, easily removed if necessary.
    Specs
    Id 153508
    SKU 0042143
    PartNo LEDAK100
    UPC 083162940810
    Voltage Rating 115/120 V
    Current Rating 0.6 A
    Wattage Rating 26.5 W
    Frequency Rating 60 Hz
    Air Flow Rate 100 Cfm
    Speed Rating 1182 Rpm
    Lamp Type LED
    Grill Shape Rectangular
    Duct Size 4 In
    Material Steel
    Color White
    Sound Level 2 Sones
    Installation Type Ceiling
    Dimensions 11 In L X 13-3/4 In W X 7-7/8 In H
    CID 9
    You Might Also Like
    Air KingAir King DRLC701 Exhaust Fan, 1.6 A, 120 V, 70 cfm Air, 4 Sones, CFL, Incandescent Lamp, 4 in Duct
    Air King DRLC701 Exhaust Fan, 1.6 A, 120 V, 70 cfm Air, 4 Sones, CFL, Incandescent Lamp, 4 in Duct
    Checking...
    Material: MetalDimensions: 13-1/2 In W X 5-7/8 In D
    Voltage Rating
    120 V
    Current Rating
    1.6 A
    Wattage Rating
    60 W Incandescent, 44 W Fan, 26 W CFL
    Frequency Rating
    60 Hz
    Air Flow Rate
    70 Cfm
    Speed Rating
    1725 Rpm
    Lamp Type
    CFL, Incandescent
    Lamp Base
    Medium
    Light Color
    Ribbed Frosted Moonstone
    Grill Shape
    Round
    Duct Size
    4 In
    Material
    Metal
    Finish
    Oil-Rubbed Bronze
    Sound Level
    4 Sones
    Installation Type
    Hanger Bar
    Dimensions
    13-1/2 In W X 5-7/8 In D
    Includes
    Blower, Damper And Duct Collar, Grill With Glass Light Lens, Hanger Bars
    Air KingAir King ASLC50 Exhaust Fan, 1.6 A, 120 V, 50 cfm Air, 3 Sones, CFL, Fluorescent Lamp, 4 in Duct, White White
    Air King ASLC50 Exhaust Fan, 1.6 A, 120 V, 50 cfm Air, 3 Sones, CFL, Fluorescent Lamp, 4 in Duct, White White
    Checking...
    Material: MetalColor: WhiteDimensions: 10-1/2 In W X 5-7/8 In D X 11 In H
    Voltage Rating
    120 V
    Current Rating
    1.6 A
    Wattage Rating
    100 W Incandescent, 48 W Fan, 26 W CFL
    Frequency Rating
    60 Hz
    Air Flow Rate
    50 Cfm
    Speed Rating
    2125 Rpm
    Lamp Type
    CFL, Fluorescent
    Lamp Base
    Medium
    Duct Size
    4 In
    Material
    Metal
    Color
    White
    Finish
    Baked Enamel
    Sound Level
    3 Sones
    Installation Type
    Hanger Bar
    Dimensions
    10-1/2 In W X 5-7/8 In D X 11 In H
    Includes
    Blower (Motor), Damper And Duct Collar, Grill With Light Lens, Hanger Bars
    Air KingAir King BFQL70 Exhaust Fan, 0.5 A, 120 V, 70 cfm Air, 2 sones, LED Lamp, 4 in Duct, White White
    Air King BFQL70 Exhaust Fan, 0.5 A, 120 V, 70 cfm Air, 2 sones, LED Lamp, 4 in Duct, White White
    Material: PlasticColor: WhiteDimensions: 11 In L X 10-1/2 In W X 5-3/4 In H
    120 V
    0.5 A
    22.6 W
    60 Hz
    70 Cfm
    LED
    E26
    Grill Shape
    Rectangular
    Plastic
    Color
    White
    2 Sones
    Snap-In
    11 In L X 10-1/2 In W X 5-3/4 In H
    Exhaust Fan Housing, Blower, Grill With Light Lens, 6 W LED Lamp, Snap-In Mounting Bracket, Damper And Duct Collar And User's Manual