Dial 1195 Premium Pump, 1/50 hp, 1-Phase, 1.2 A, 115 V, 11,000 cfm
$51.25Each
Material: Plastic
- Voltage Rating
- 115 V
- Current Rating
- 1.2 A
- Frequency Rating
- 60 Hz
- HP Rating
- 1/50 Hp
- Number Of Phases
- 1
- Flow Rate
- 11,000 Cfm
- Material
- Plastic
Has heavy-duty bearings, pumps more water, is more efficient than the offset design and has longer life/warranty period.
| Id | 241996 |
| SKU | 2593333 |
| PartNo | 1175 |
| UPC | 026529117500 |
| Country of Origin | China |
| Voltage Rating | 115 V |
| Current Rating | 0.9 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| HP Rating | 0.166 Hp |
| Number Of Phases | 1 |
| Flow Rate | 7500 Cfm |
| Material | Plastic |
| CID | 9 |