Genmax TRWR20VST GFCI Duplex Wall Receptacle, 20 A, Ivory Ivory
Genmax Corporation
    Loading Purchase Count
    Details
    Genmax GFCI Duplex Wall Receptacle, 20 A, Ivory
    Specs
    Id 216618
    SKU 9443276
    PartNo TRWR20VST
    UPC 682384208052
    Current Rating 20 A
    Color Ivory
    CID 9
    You Might Also Like
    EatonEaton TRGF20LA-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, Light Almond Light Almond (Pack of 6)
    Eaton TRGF20LA-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, Light Almond Light Almond (Pack of 6)
    Type
    Self-Test, Tamper-Resistant
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    20 A
    Number Of Poles
    2
    Socket Type
    GFCI
    Grounding Type
    Self-Grounding
    Wire Size
    14 To 10 AWG