Genmax TRWR15WST GFCI Wall Receptacle, 15 A, White White
Genmax Corporation
    Loading Purchase Count
    Details
    Genmax GFCI Wall Receptacle, Duplex, 15 A, White
    Specs
    Id 181113
    SKU 9443243
    PartNo TRWR15WST
    UPC 682384207581
    Type Duplex
    Current Rating 15 A
    Color White
    CID 9
    You Might Also Like
    EatonEaton GF20W-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, White White (Pack of 10)
    Eaton GF20W-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, White White (Pack of 10)
    Type
    Self-Test, Slim
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    20 A
    Number Of Poles
    2
    Socket Type
    GFCI
    Grounding Type
    Self-Grounding
    Wire Size
    14 To 10 AWG
    Wiring Type
    Back, Side
    NEMA Rating
    5-20R
    Operating Temperature
    -35 To 66 Deg C
    Material
    Polycarbonate/PVC/Thermoplastic
    Color
    White
    Dimensions
    4.19 In H X 1.69 In W X 1.03 In D
    LevitonLeviton C12-GFNT1-RNW GFCI Duplex Receptacle, Polycarbonate, White, 2-Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring White
    Leviton C12-GFNT1-RNW GFCI Duplex Receptacle, Polycarbonate, White, 2-Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring White
    Material: PolycarbonateColor: WhiteDimensions: 4.21 In L X 1.69 In W X 1.32 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Wattage Rating
    1 Hp
    3
    Wiring Type
    Back, Side
    Wire Size
    14 To 10 AWG