Genmax TRWR15VST GFCI Wall Receptacle, 15 A, Ivory Ivory
Genmax Corporation
    Loading Purchase Count
    Details
    Genmax GFCI Wall Receptacle, Duplex, 15 A, Ivory
    Specs
    Id 183675
    SKU 9443268
    PartNo TRWR15VST
    UPC 682384208038
    Type Duplex
    Current Rating 15 A
    Color Ivory
    CID 9
    You Might Also Like
    EatonEaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
    Eaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
    Checking...
    Material: Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVCColor: IvoryDimensions: 4.19 In H X 1.69 In W
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    20 A
    Number Of Poles
    2
    Short Circuit Current Rating
    10 KA
    Grounding Type
    Automatic
    Number Of Wires
    3
    Wire Size
    14 To 10 AWG