Eaton TWRGF20V Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
Eaton
Loading Purchase Count
Details
Eaton Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, Number of Poles: 2, Short Circuit Current Rating: 10 kA, Grounding Type: Automatic, Number of Wires: 3, Wire Size: 14 to 10 AWG, Wiring Type: Back, Side, NEMA Rating: NEMA 5-20R, Operating Temperature: -35 to 66 deg C, Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC, Ivory, Dimensions: 4.19 in H x 1.69 in W
Specs
Id 273562
SKU 2991404
PartNo TWRGF20V
UPC 032664013409
Voltage Rating 125 V
Current Rating 20 A
Number Of Poles 2
Short Circuit Current Rating 10 KA
Grounding Type Automatic
Number Of Wires 3
Wire Size 14 To 10 AWG
Wiring Type Back, Side
NEMA Rating NEMA 5-20R
Operating Temperature -35 To 66 Deg C
Material Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC
Color Ivory
Dimensions 4.19 In H X 1.69 In W
CID 9
Documents
You Might Also Like
EatonEaton TRGF20LA-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, Light Almond Light Almond (Pack of 6)
Eaton TRGF20LA-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, Light Almond Light Almond (Pack of 6)
Type
Self-Test, Tamper-Resistant
Voltage Rating
125 V
Current Rating
20 A
Number Of Poles
2
Socket Type
GFCI
Short Circuit Current Rating
10 KA
Grounding Type
Self-Grounding
Number Of Wires
3
Wire Size
14 To 10 AWG
Wiring Type
Back, Side
NEMA Rating
5-20R
Operating Temperature
-35 To 66 Deg C
Material
Polycarbonate/PVC/Thermoplastic
Color
Light Almond
Dimensions
4.19 In H X 1.69 In W X 1.03 In D
EatonEaton GF15LA GFCI Receptacle, 125 V, 15 A, NEMA: NEMA 5-15R, Back, Side Wiring, Light Almond Light Almond
Eaton GF15LA GFCI Receptacle, 125 V, 15 A, NEMA: NEMA 5-15R, Back, Side Wiring, Light Almond Light Almond
Material: Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVCColor: Light AlmondDimensions: 4.19 In H X 1.69 In W
Type
Self-Test
Voltage Rating
125 V
Current Rating
15 A
Number Of Poles
2
Short Circuit Current Rating
10 KA
Grounding Type
Automatic
Number Of Wires
3
Wire Size
14 To 10 AWG