Eaton GF20V-BX-L GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
Eaton
Loading Purchase Count
Details
Eaton GFCI Receptacle, Self-Test, 125 V, 20 A, 2 Pole, 10 kA Short Circuit, Grounding Type: Automatic, 3 Wires, 14 to 10 AWG Wire, Back, Side Wiring, NEMA 5-20R NEMA Rating, -35 to 66 deg C Operating, Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC, Ivory, Dimensions: 4.19 in H x 1.69 in W
Specs
Id 273364
SKU 7491897
PartNo GF20V-BX-L
UPC 032664007903
Type Self-Test
Voltage Rating 125 V
Current Rating 20 A
Number Of Poles 2
Short Circuit Current Rating 10 KA
Grounding Type Automatic
Number Of Wires 3
Wire Size 14 To 10 AWG
Wiring Type Back, Side
NEMA Rating NEMA 5-20R
Operating Temperature -35 To 66 Deg C
Material Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC
Color Ivory
Dimensions 4.19 In H X 1.69 In W
CID 9
Documents
You Might Also Like
EatonEaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
Eaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
Material: Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVCColor: IvoryDimensions: 4.19 In H X 1.69 In W
Voltage Rating
125 V
Current Rating
20 A
Number Of Poles
2
Short Circuit Current Rating
10 KA
Grounding Type
Automatic
Number Of Wires
3
Wire Size
14 To 10 AWG
Wiring Type
Back, Side
NEMA Rating
NEMA 5-20R
Operating Temperature
-35 To 66 Deg C
Material
Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC
Color
Ivory
Dimensions
4.19 In H X 1.69 In W
EatonEaton GF20W-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, White White (Pack of 10)
Eaton GF20W-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, White White (Pack of 10)
Material: Polycarbonate/PVC/ThermoplasticColor: WhiteDimensions: 4.19 In H X 1.69 In W X 1.03 In D
Type
Self-Test, Slim
Voltage Rating
125 V
Current Rating
20 A
Number Of Poles
2
Socket Type
GFCI
Short Circuit Current Rating
10 KA
Grounding Type
Self-Grounding
Number Of Wires
3
Wire Size
14 To 10 AWG