Legrand 2601WBPCC10 Electrical Plug, 6 A, 125 V, White White
Legrand
    Loading Purchase Count
    Details
    Pass & Seymour Electrical Plug, 125 V, 6 A, White, Dimensions: 5.25 x 2.63 x 1.45 in
    Specs
    Id 290597
    SKU 0253351
    PartNo 2601WBPCC10
    UPC 785007864113
    Country of OriginMade in USA USA
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 6 A
    Color White
    Dimensions 5.25 X 2.63 X 1.45 In
    CID 9
    You Might Also Like
    EatonEaton TRGF15W-BX-L Receptacle, 125 V, 15 A, NEMA: 5-15R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, White White (Pack of 6)
    Eaton TRGF15W-BX-L Receptacle, 125 V, 15 A, NEMA: 5-15R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, White White (Pack of 6)
    Type
    Self-Test, Tamper-Resistant
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Number Of Poles
    2
    Socket Type
    GFCI
    Short Circuit Current Rating
    10 KA
    Grounding Type
    Self-Grounding
    Number Of Wires
    3
    Wire Size
    14 To 10 AWG