PowerZone ORAD3200 Polarized Outlet Adapter, 125 V, 3-Outlet, Gray Gray
$3.79Each
Color: Gray
- Voltage Rating
- 125 V
- Wattage Rating
- 1875 W
- Number Of Outlets
- 3
- Connection Type
- Grounded
- Color
- Gray
This PowerZone adapter can connect a 3-conductor grounded plug to a 2-conductor polarized receptacle. This adapter also has a built-in power indicator light that shows the outlet is "on". The adapter is very useful in older homes where there are only 2-prong receptacles and you need to power a 3-prong grounded appliance. Each 3-to-2 adapter has a grounding ring that will secure to the screw that holds the faceplate to the wall outlet so installation is simple and safe.
| Id | 215124 |
| SKU | 2066686 |
| PartNo | ORADP320 |
| UPC | 054732826865 |
| Country of Origin | China |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 15 A |
| Wattage Rating | 1875 W |
| Number Of Outlets | 1 |
| Connection Type | Grounded |
| Overall Length | 1.2 In |
| Overall Width | 3.9 In |
| Color | Clear |
| CID | 9 |