Leviton S01-0BR20-0IS Duplex Receptacle, Nylon, Ivory, 2-Pole, 20 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-20R Ivory
Leviton Mfg
    Loading Purchase Count
    Details
    Leviton Duplex Receptacle, 125 V, 20 A, Frequency Rating: 60 Hz, Wattage Rating: 1 hp, Number of Poles: 2, Number of Wires: 3, Wiring Type: Back, Side, Wire Size: 14 to 10 AWG, NEMA Configuration: 5-20R, Operating Temperature: -40 to 60 deg C, Nylon, Ivory, Dimensions: 4-1/16 in
    Specs
    Id 224637
    SKU 7018492
    PartNo S01-0BR20-0IS
    UPC 078477979655
    Country of OriginMade in USA USA
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 20 A
    Frequency Rating 60 Hz
    Wattage Rating 1 Hp
    Number Of Poles 2
    Number Of Wires 3
    Wiring Type Back, Side
    Wire Size 14 To 10 AWG
    NEMA Configuration 5-20R
    Operating Temperature -40 To 60 Deg C
    Material Nylon
    Color Ivory
    Dimensions 4-1/16 In
    CID 9
    You Might Also Like
    EatonEaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
    Eaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
    Material: Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVCColor: IvoryDimensions: 4.19 In H X 1.69 In W
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    20 A
    Number Of Poles
    2
    Short Circuit Current Rating
    10 KA
    Grounding Type
    Automatic
    Number Of Wires
    3
    Wire Size
    14 To 10 AWG