Leviton R57-TWR20-00W Duplex Receptacle, Thermoplastic, White, 2-Pole, 20 A, 125 V, Side Wiring, NEMA: 5-20R, 60 Hz White
Leviton Mfg
    Loading Purchase Count
    Details
    Leviton Duplex Receptacle, 125 V, 20 A, Frequency Rating: 60 Hz, Number of Poles: 2, Number of Wires: 3, Wiring Type: Side, Wire Size: 14 to 10 AWG, NEMA Configuration: 5-20R, Operating Temperature: -40 to 60 deg C, Wall Mounting, Thermoplastic, White
    Specs
    Id 146564
    SKU 7018955
    PartNo R57-TWR20-00W
    UPC 078477381854
    Country of OriginMade in USA USA
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 20 A
    Frequency Rating 60 Hz
    Number Of Poles 2
    Number Of Wires 3
    Wiring Type Side
    Wire Size 14 To 10 AWG
    NEMA Configuration 5-20R
    Operating Temperature -40 To 60 Deg C
    Mounting Type Wall
    Material Thermoplastic
    Color White
    CID 9
    You Might Also Like
    LevitonLeviton 232-05320-ECP Duplex Receptacle, Thermoplastic, Black, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-In, Side Wiring, NEMA: 5-15R Black
    Leviton 232-05320-ECP Duplex Receptacle, Thermoplastic, Black, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-In, Side Wiring, NEMA: 5-15R Black
    Material: ThermoplasticColor: BlackDimensions: 4.20 In L X 1.33 In W X 0.94 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Push-In, Side
    Wire Size
    14 To 12 AWG