Legrand radiant 885TRDBCC12 Tamper-Resistant Receptacle, 15 A, 125 V, Side Wiring, NEMA 5-15R, NEMA: 5-15R Dark Bronze
Legrand
    SKU 0253450
    PartNo 885TRDBCC12
    UPC 785007029413
    Country of Origin China
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 15 A
    Wiring Type Side
    Wire Size 14 To 12 AWG
    IP Rating NEMA 5-15R
    NEMA Configuration 5-15R
    Mounting Type Screw
    Material Brass/Steel/Thermoplastic
    Color Dark Bronze
    Dimensions 3.81 In H X 1.29 In W X 1 In D
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Eaton Wiring DevicesEaton Wiring Devices 270B-C Duplex Receptacle, Nylon, Brown, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring, NEMA: 5-15R Brown
    Eaton Wiring Devices 270B-C Duplex Receptacle, Nylon, Brown, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring, NEMA: 5-15R Brown
    Material: NylonColor: BrownDimensions: 4.19 In L X 1.30 In W X 0.69 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Push-in, Side
    Wire Size
    14 To 10 AWG