Eaton Wiring Devices TWRBR15W-BXSP Duplex Receptacle, White, 2-Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring White
Eaton
    Loading Purchase Count
    Details
    Commercial specification-grade straight blade receptacles - tamper-and weather-resistant 15 A - 125 V, NEMA 5-15R. Ensure safety and weather resistance in wet and damp outdoor locations with the ultimate in safety outlet protection. Provides compliance with 2011 NEC Article 406.9 that states that all receptacles installed in wet and damp locations must be weather-resistant. "TR" and "WR" designations provide visual identification.
    Specs
    Id 190887
    SKU 0567529
    PartNo TWRBR15W-BXSP
    UPC 032664668838
    Country of Origin China
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 15 A
    Frequency Rating 60 Hz
    Number Of Poles 2
    Number Of Wires 3
    Wiring Type Back, Side
    Wire Size 14 To 10 AWG
    NEMA Configuration 5-15R
    Operating Temperature -20 To 70 Deg C
    Mounting Type Wall
    Material Nylon
    Color White
    Dimensions 4.19 In L X 1.3 In W X 1.05 In D
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Eaton Wiring DevicesEaton Wiring Devices 270B-C Duplex Receptacle, Nylon, Brown, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring, NEMA: 5-15R Brown
    Eaton Wiring Devices 270B-C Duplex Receptacle, Nylon, Brown, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring, NEMA: 5-15R Brown
    Material: NylonColor: BrownDimensions: 4.19 In L X 1.30 In W X 0.69 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Push-in, Side
    Wire Size
    14 To 10 AWG
    NEMA Configuration
    5-15R
    Operating Temperature
    -20 To 60 Deg C
    Mounting Type
    Wall
    Material
    Nylon
    Color
    Brown
    Dimensions
    4.19 In L X 1.30 In W X 0.69 In D
    Eaton Wiring DevicesEaton Wiring Devices BR20W Duplex Receptacle, Nylon, White, 2-Pole, 20 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-20R, 60 Hz White
    Eaton Wiring Devices BR20W Duplex Receptacle, Nylon, White, 2-Pole, 20 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-20R, 60 Hz White
    Material: NylonColor: WhiteDimensions: 4.20 In L X 1.30 In W X 0.88 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    20 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Back, Side
    Wire Size
    14 To 10 AWG