Eaton Wiring Devices TRSGF15LA GFCI Duplex Receptacle, Nylon, Almond, 2-Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring Almond
Eaton
    SKU 4896312
    PartNo TRSGF15LA
    UPC 032664739880
    Country of OriginMade in USA USA
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 15 A
    Frequency Rating 60 Hz
    Number Of Poles 2
    Number Of Wires 3
    Wiring Type Back, Side
    Wire Size 14 To 10 AWG
    NEMA Configuration 5-15R
    Operating Temperature -35 To 66 Deg C
    Mounting Type Wall
    Material Nylon
    Color Almond
    Dimensions 4.2 In L X 1.68 In W X 1.27 In D
    Includes Wallplate
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    LevitonLeviton C12-GFNT1-RNW GFCI Duplex Receptacle, Polycarbonate, White, 2-Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring White
    Leviton C12-GFNT1-RNW GFCI Duplex Receptacle, Polycarbonate, White, 2-Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring White
    Material: PolycarbonateColor: WhiteDimensions: 4.21 In L X 1.69 In W X 1.32 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Wattage Rating
    1 Hp
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Back, Side
    Wire Size
    14 To 10 AWG