Eaton Wiring Devices TRBR20W-BXSP Duplex Receptacle, PVC, White, 2-Pole, 20 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-20R White
Eaton
    SKU 1367630
    PartNo TRBR20W-BXSP
    UPC 032664668753
    Country of OriginMade in USA USA
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 20 A
    Frequency Rating 60 Hz
    Number Of Poles 2
    Number Of Wires 3
    Wiring Type Back, Side
    Wire Size 14 To 10 AWG
    NEMA Configuration 5-20R
    Operating Temperature -20 To 60 Deg C
    Mounting Type Wall
    Material PVC
    Color White
    Dimensions 4 In L X 1.24 In W X 0.79 In D
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    EatonEaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
    Eaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
    Material: Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVCColor: IvoryDimensions: 4.19 In H X 1.69 In W
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    20 A
    Number Of Poles
    2
    Short Circuit Current Rating
    10 KA
    Grounding Type
    Automatic
    Number Of Wires
    3
    Wire Size
    14 To 10 AWG
    Wiring Type
    Back, Side
    NEMA Rating
    NEMA 5-20R
    Operating Temperature
    -35 To 66 Deg C
    Material
    Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC
    Color
    Ivory
    Dimensions
    4.19 In H X 1.69 In W
    Eaton Wiring DevicesEaton Wiring Devices TR1107RB-SP-L Duplex Receptacle, PVC, Oil Rubbed Bronze, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring Oil Rubbed Bronze
    Eaton Wiring Devices TR1107RB-SP-L Duplex Receptacle, PVC, Oil Rubbed Bronze, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring Oil Rubbed Bronze
    Material: PVCColor: Oil Rubbed BronzeDimensions: 4.2 In L X 1.30 In W X 0.69 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Push-in, Side
    Wire Size
    14 To 10 AWG