Eaton Wiring Devices TRBR15V-BXSP Duplex Receptacle, PVC, Ivory, 2-Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-15R Ivory
Eaton
    Loading Purchase Count
    Details
    Commercial specification-grade straight blade receptacles - tamper-resistant 15 A - 125 V, NEMA 5-15R. Provides compliance with 2011 NEC Article 406.12 that states that all receptacles installed in dwelling units must be tamper -resistant. "TR" designations provide visual identification.
    Specs
    Id 241318
    SKU 4636023
    PartNo TRBR15V-BXSP
    UPC 032664668661
    Country of OriginMade in USA USA
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 15 A
    Frequency Rating 60 Hz
    Number Of Poles 2
    Number Of Wires 3
    Wiring Type Back, Side
    Wire Size 14 To 10 AWG
    NEMA Configuration 5-15R
    Operating Temperature -20 To 60 Deg C
    Mounting Type Wall
    Material PVC
    Color Ivory
    Dimensions 4 In L X 1.24 In W X 0.79 In D
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Eaton Wiring DevicesEaton Wiring Devices TR1107RB-SP-L Duplex Receptacle, PVC, Oil Rubbed Bronze, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring Oil Rubbed Bronze
    Eaton Wiring Devices TR1107RB-SP-L Duplex Receptacle, PVC, Oil Rubbed Bronze, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring Oil Rubbed Bronze
    Material: PVCColor: Oil Rubbed BronzeDimensions: 4.2 In L X 1.30 In W X 0.69 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Push-in, Side
    Wire Size
    14 To 10 AWG