PowerZone OR920607 Extension Cord, 16 AWG Cable, 7 ft L, 125 V, White
$7.19Each
Checking...
Length: 7 Ft
- Voltage Rating
- 125 V
- Wattage Rating
- 1625 W
- Cable Size
- 16 AWG
- Jacket Color
- White
- Length
- 7 Ft
- Includes
- Safety Cover For Unused Outlets
Prime® ultra thin plug Snug Plug® extension cords allow placement of furniture against the wall without dislodging the plug. Two-conductor cords feature three polarized outlets and a permanent safety cover.
| Id | 160857 |
| SKU | 4172342 |
| PartNo | EC920613 |
| UPC | 054732104949 |
| Country of Origin | China |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 13 A |
| Wattage Rating | 1625 W |
| Cable Size | 16/2 AWG |
| Jacket Color | White |
| Temperature Rating | -20 To 60 Deg C |
| Length | 13 Ft |
| CID | 9 |