PowerZone ORD100304 Power Supply Dryer Cord, 10 AWG Cable, 4 ft L, 250 V, Gray
$19.99Each
Checking...
Length: 4 Ft
- Voltage Rating
- 250 V
- Cable Size
- 10 AWG
- Jacket Color
- Gray
- Temperature Rating
- -20 To 60 Deg C
- Length
- 4 Ft
- Includes
- Strain Relief Kit
The PowerZone range cord vinyl construction resists cracking, grease, oils and acids. The molded-on plugs won't pull apart from the cord.
| Id | 210258 |
| SKU | 4623518 |
| PartNo | ORR628206 |
| UPC | 054732810871 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Current Rating | 50 A |
| Cable Size | 6 8 AWG |
| Jacket Color | Black |
| Length | 6 Ft |
| Amperage Rating | 50 A |
| Conductor Size | 6.8 AWG |
| Number Of Conductors | 4 |
| Type | SRDT |
| CID | 9 |