PowerZone OR514725/506725 Extension Cord, 14 AWG Cable, 25 ft L, 125 V, Red
$35.99Each
Checking...
Length: 25 Ft
- Voltage Rating
- 125 V
- Wattage Rating
- 1875 W
- Cable Size
- 14 AWG
- Jacket Color
- Red
- Length
- 25 Ft
You can use the extension cord to plug in power tools, holiday light displays, enjoy easy mobility and more no matter the project.
| Id | 247826 |
| SKU | 4380333 |
| PartNo | ORN513833 |
| UPC | 054732808687 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 15 A |
| Cable Size | 12 AWG |
| Jacket Color | Neon Pink |
| Length | 80 Ft |
| Amperage Rating | 15 A |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Number Of Conductors | 3 |
| Type | SJTW |
| Usage | For Outdoor Applications |
| CID | 9 |