PowerZone OR500835 Extension Cord, 12 AWG Cable, 100 ft L, 125 V, Yellow
$109.99Each
Checking...
Length: 100 Ft
- Voltage Rating
- 125 V
- Wattage Rating
- 1875 W
- Cable Size
- 12 AWG
- Jacket Color
- Yellow
- Length
- 100 Ft
You can use the extension cord to plug in power tools, holiday light displays, enjoy easy mobility and more no matter the project.
| Id | 201823 |
| SKU | 4378931 |
| PartNo | ORN512833 |
| UPC | 054732808670 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 15 A |
| Cable Size | 12 AWG |
| Jacket Color | Neon Green |
| Length | 80 Ft |
| Amperage Rating | 15 A |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Number Of Conductors | 3 |
| Type | Tungsten Quartz Double Ended |
| Usage | For Outdoor Applications |
| CID | 9 |