CCI 359W Extension Cord, 16 AWG Cable, 15 ft L, 10 A, 125 V, White
$16.45Each
Length: 15 Ft
- Voltage Rating
- 125 V
- Current Rating
- 10 A
- Cable Size
- 16 AWG
- Jacket Color
- White
- Length
- 15 Ft
- Includes
- Remote On/Off Switch, Molded Plug
Designed for hard use. Three outlet, large cap and connector, thick, tough, flexible vinyl jacket. Molded connector is moisture resistant. 10/3 SJTW. 15 A/125 V/1875 W. Meets OSHA specifications, UL Listed for outdoor and indoor use. Boxed.
| Id | 208916 |
| SKU | 2205839 |
| PartNo | 043888802 |
| UPC | 029892043889 |
| Country of Origin | India |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 15 A |
| Wattage Rating | 1875 W |
| Cable Size | 10 AWG |
| Jacket Material | Vinyl |
| Jacket Color | Yellow |
| Length | 50 Ft |
| Includes | Light |
| CID | 9 |