Southwire 14WHT-SOLX500 Building Wire, White Sheath, 14 AWG Wire, 1-Conductor, 500 ft L, Copper Conductor, Solid
Southwire
    Loading Purchase Count
    Details
    Southwire® SIMpull THHN® copper conductors are primarily used in conduit and cable trays for services, feeders and branch circuits in commercial or industrial applications as specified in the National Electrical Code. Voltage for all applications is 600 V. SIMpull THHN® copper conductors are designed to be installed without application of a pulling lubricant.
    Specs
    Id 212140
    SKU 7153307
    PartNo 14WHT-SOLX500
    UPC 032886223105
    Country of OriginMade in USA USA
    Wire Size 14 AWG
    Number Of Conductors 1
    Strands Per Conductor 19
    Conductor Material Copper
    Conductor Insulation Thermoplastic
    Stranded/Solid Solid
    Sheath Material Nylon
    Sheath Color White
    Sheath Diameter 102 Mil
    Voltage Rating 600 V
    Current Rating 15 A