Southwire 12RED-SOLX500 Building Wire, Red Sheath, 12 AWG Wire, 1-Conductor, 500 ft L, Copper Conductor
Southwire
    Loading Purchase Count
    Details
    Southwire® SIMpull THHN® copper conductors are primarily used in conduit and cable trays for services, feeders and branch circuits in commercial or industrial applications as specified in the National Electrical Code. Voltage for all applications is 600 V. SIMpull THHN® copper conductors are designed to be installed without application of a pulling lubricant.
    Specs
    Id 216766
    SKU 7153380
    PartNo 12RED-SOLX500
    UPC 032886224201
    Country of OriginMade in USA USA
    Type Single-Ended
    Wire Size 12 AWG
    Number Of Conductors 1
    Strands Per Conductor 19
    Conductor Material Copper
    Conductor Insulation Thermoplastic
    Sheath Material Nylon
    Sheath Color Red
    Sheath Diameter 119 Mil
    Voltage Rating 600 V
    Current Rating 20 A