Southwire 10GRN-STRX500 Building Wire, Green Sheath, 10 AWG Wire, 1-Conductor, 500 ft L, Nylon Sheath
Southwire
    Loading Purchase Count
    Details
    Southwire® SIMpull® THHN® copper conductors are primarily used in conduit and cable trays for services, feeders and branch circuits in commercial or industrial applications as specified in the National Electrical Code. Voltage for all applications is 600 V. SIMpull® THHN® copper conductors are designed to be installed without application of a pulling lubricant.
    Specs
    Id 187776
    SKU 7958630
    PartNo 10GRN-STRX500
    UPC 032886230400
    Country of OriginMade in USA USA
    Wire Size 10 AWG
    Number Of Conductors 1
    Strands Per Conductor 19
    Conductor Material Copper
    Conductor Insulation Thermoplastic
    Stranded/Solid Stranded
    Sheath Material Nylon
    Sheath Color Green
    Sheath Diameter 161 Mil
    Voltage Rating 600 V
    Current Rating 30 A