Southwire 10BLU-SOLX500 Series Building Wire, Blue Sheath, 10 AWG Wire, 1-Conductor, 500 ft L, Copper Conductor, Solid
Southwire
    Loading Purchase Count
    Details
    Southwire® SIMpull THHN® copper conductors are primarily used in conduit and cable trays for services, feeders and branch circuits in commercial or industrial applications as specified in the National Electrical Code. Voltage for all applications is 600 V. SIMpull THHN® copper conductors are designed to be installed without application of a pulling lubricant.
    Specs
    Id 176478
    SKU 0516138
    PartNo 10BLU-SOLX500
    UPC 032886225307
    Country of OriginMade in USA USA
    Wire Size 10 AWG
    Number Of Conductors 1
    Strands Per Conductor 19
    Conductor Material Copper
    Conductor Insulation Thermoplastic
    Stranded/Solid Solid
    Sheath Material Nylon
    Sheath Color Blue
    Sheath Diameter 150 Mil
    Voltage Rating 600 V
    Current Rating 30 A