Southwire 10/2NM-WGX50 Sheathed Cable, 10 AWG Wire, 2 -Conductor, 50 ft L, Copper Conductor, PVC Insulation
Southwire
    Loading Purchase Count
    Details
    Inner conductors are type THHN, rated 90 deg C, 600 V. Solid strands. Outer jacket is PVC, rated at 75 deg C. Amp rating of the product is limited to that for 60 deg C rated conductors per the National Electric Code Article 336. Dwellings not exceeding 3 floors above grade. Exposed or concealed wiring. May be fished through walls, ceilings and masonry blocks. Use for new wiring or replacement wiring. Only for use in normally dry locations. UL listed.
    Specs
    Id 187721
    SKU 6431647
    PartNo 10/2NM-WGX50
    UPC 032886263132
    Country of OriginMade in USA USA
    Type NM-B
    Wire Size 10 AWG
    Number Of Conductors 2
    Conductor Material Copper
    Conductor Insulation PVC
    Sheath Material Nylon
    Sheath Color Orange
    Voltage Rating 600 V
    Current Rating 30 A