Romex 12WHT-SOLX500 Series Building Wire, White Sheath, 12 AWG Wire, 1-Conductor, 500 ft L, Copper Conductor, Solid
Southwire
    Loading Purchase Count
    Details
    Romex Building Wire, THHN, Wire Size: 12 AWG, 500 ft L, Number of Conductors: 1, Conductor Material: Copper, Conductor Insulation: Thermoplastic, Stranded/Solid: Solid, Sheath Material: Nylon, Sheath Color: White, 600 V, 20 A, Operating Temperature: 90 deg C
    Specs
    Id 207819
    SKU 7153372
    PartNo 12WHT-SOLX500
    UPC 032886224102
    Country of OriginMade in USA USA
    Type THHN
    Wire Size 12 AWG
    Number Of Conductors 1
    Conductor Material Copper
    Conductor Insulation Thermoplastic
    Stranded/Solid Solid
    Sheath Material Nylon
    Sheath Color White
    Voltage Rating 600 V
    Current Rating 20 A