Romex 12/2UF-W/GX25 Building Wire, #12 AWG Wire, 2 -Conductor, 25 ft L, Copper Conductor, PVC Insulation
Southwire
    Loading Purchase Count
    Details
    Type THHN insulation, rated 90 deg C, 600 V. Gray PVC jacket. For applications of direct burial, dwellings not exceeding 3 floors above grade, underground feeder to outdoor lighting or apparatus, exposed or concealed wiring in damp, moist, wet, dry and corrosive locations, general branch circuit wiring and new wiring or replacement wiring. Flame-retardant, moisture, fungus and corrosion-resistant. Sunlight-resistant jacket. JC-30B Federal specification, ASTM B-3, ASTM B-8 and NY state DOS 16120-880923-2002. UL listed.
    Specs
    Id 153082
    SKU 8970501
    PartNo 12/2UF-W/GX25
    UPC 032886266072
    Country of OriginMade in USA USA
    Type UF-B
    Wire Size #12 AWG
    Number Of Conductors 2
    Strands Per Conductor 1
    Conductor Material Copper
    Conductor Insulation PVC
    Sheath Material Nylon
    Sheath Color Gray
    Voltage Rating 600 V
    Current Rating 20 A