Camco USA 55245 Plug, 30 A, 125 V, Male, Yellow Jacket
$35.45Each
Checking...
- Voltage Rating
- 125 V
- Current Rating
- 30 A
- Wattage Rating
- 3750 W
- Connector A
- Male
- Jacket Material
- Polyvinyl
- Jacket Color
- Yellow
- IP Rating
- TT-30P
Has handle for ease of use. CSA approved.
| Id | 169239 |
| SKU | 3343423 |
| PartNo | 55153 |
| UPC | 014717551533 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 15 A Female/30 A Male |
| Wattage Rating | 1875 W |
| Connector A | Male |
| Connector B | Female |
| IP Rating | TT-30P/5-15R |
| Length | 12 In |
| CID | 9 |