Camco USA 55255 Plug, 50 A, 125 to 250 V, Male, Yellow Jacket
$39.79Each
- Voltage Rating
- 125 To 250 V
- Current Rating
- 50 A
- Wattage Rating
- 12,500 W
- Connector A
- Male
- Jacket Material
- Polyvinyl
- Jacket Color
- Yellow
- IP Rating
- 14-50P
Camco RV 30 A female replacement receptacle replaces the existing power cord receptacle utilizing patented PowerGrip handles for ease of use.
| Id | 247110 |
| SKU | 2093391 |
| PartNo | 55343 |
| UPC | 014717553438 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 30 A |
| Wattage Rating | 3750 W |
| Gender Of Contacts | Female |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Color | Yellow |
| Dimensions | 4.4 X 2.6 X 3.4 In |
| CID | 9 |