Bussmann BP/FMX-20-RP Delay Fuse, 12/32 VDC, 20 A, 1 kA Interrupt Blue
Eaton
    Loading Purchase Count
    Details
    Developed to meet the demand for smaller components, the FMX and low-profile FMX female MAXI fuses offer high amp protection in compact packages. Both FMX and low-profile FMX fuses are available in amp ratings from 20 to 60 A.
    Specs
    Id 197285
    SKU 2408615
    PartNo BP/FMX-20-RP
    UPC 051712181365
    Voltage Rating 12/32 VDC
    Current Rating 20 A
    Interrupt Rating 1 KA
    Element Type Single
    Body Material Plastic
    Color Blue
    Length 1 In
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    BussmannBussmann BP/ATM-30ID Automotive Fuse, 1 kA Interrupt, 32 VDC, 30 A Green
    Bussmann BP/ATM-30ID Automotive Fuse, 1 kA Interrupt, 32 VDC, 30 A Green
    Color: GreenLength: 0.64 In
    Voltage Rating
    32 VDC
    Current Rating
    30 A
    Resistance
    2.09 MOhm